Ивановските скални църкви днес са туристически обект, а през средновековието са били важно духовно средище на Втората Българска държава...

Ивановските скални църкви се намират на 18 км от Русе по посока гр. Две могили. Пътят до тях е удобен, а на разположение на туристите има екскурзовод от Русенския Исторически Музей.

Ивановските скални църкви, са основани от монаха Йоаким, през 20-те години на XIII век. По-късно монаха става първи търновски патриарх. Множеството помещения са естествено образувани в скалите, но са дооформяни и разширявани от своите обитатели. Така, с течение на времето всички параклиси и килии образуват големия скален манастир "Свети архангел Михаил". Негови попечители са българските царе Иван Асен II (1218-1241) и Иван Александър (1331-1371).

В шест от храмовете има запазена средновековни  стенописи. Най-известни от тях тези в църквата "Св. Богородица. Те датират от средата на XIV век и техните художествени качества са причина за включването им от ЮНЕСКО в списъка на световното културно наследство.

През XIV век, манаститът става средище на Исихазма - течение в православното християнство, проповядващо усамотение за единение с Бог. Храмовете продължават съществуването си и през ранните векове на турското робство, но постепенно западат.

В днешни дни Ивановските скални църкви са обявени за Национален археологически резерват. Тяхната уникалност, красотата и прохладата на живописния каньон на река Русенски Лом, правят мястото любимо за много хора.